Достапни линкови

Вашингтон: Бордот на Светската Банка гласа за номинацијата на Пол Волфовиц за претседател


Бордот на директори на Светската Банка на денешниот состанок во Вашингтон треба да избере нов претседател. Единствен кандидат е поранешниот американски заменик секретар за одбрана Пол Волфовиц. Некои европски лидери изразија скептицизам во врска со номинацијата на Волфовиц, кој изјави дека е силен поборник на мисијата на Светската Банка за намалување на сиромаштијата во светот.
XS
SM
MD
LG