Достапни линкови

Тајпеј: Марш против новиот кинески закон


Стотици илјади демонстранти се собраа во главниот град на Тајван, Тајпеј на марш против новиот кинески закон со кој се дозволува употреба на сила доколку Тајван се движи кон независност. Кина и Тајвансе поделија за време на гражанската војна во илјада деветстотини четириесет и деветата година. Меѓутоа Пекинг оваа земја ја смета за дел од кинеската територија.
XS
SM
MD
LG