Достапни линкови

Свет: Најсилен земјотрес во последните четири години меѓу Австралија и Антарктикот


Најсилниот земјотрес што го погоди светот во изминативе четири години се случи изутрината на океанското дно меѓу Австралија и Анатрктикот. Потресот бил со интензитет од осум запирка еден степен според Рихтеровата скала и бил почувствуван во Тасманија, но немало повредени и поголеми материјални штети. Стручњаците наведуваат дека доколку некој земјотрес со таква сила би се случил на копното, тогаш би можело од земјата да избрише цели градови.
XS
SM
MD
LG