Достапни линкови

Мосул: Американските сили напредуваат


Американските и ирачките сили, како што јавија агенциите, напредуваат во бунтовничката област на Мосул и ја вратија контролата врз 6 мостови на Тигар и неколку полициски станици. Во Фалуџа, пак американските сили целосно ја повратиле контролата а дел од напаѓачите се наоѓаат во стапица во јужниот дел на градот. За време на операциите во Фалуџа убиени се околу илјада а фатени илјада бунтовници.
XS
SM
MD
LG