Достапни линкови

Брисел: Посета на привремениот ирачки премиер Ијад Алави


Привремениот ирачки премиер Ијад Алави денеска ке го посети штабот на Нато во Брисел а ќе се сретне и со лидерите на Европската Унија. Алави ќе им се обрати на преставниците на 26 те Нато членки, а Европската Унија на Алави ке му го престави пакетот од 16 милиони евра за реконструкција и подготовки за јануарските избори. Пред овааа средба ирачкиот премиер се сретне со британскиот премиер Тони Блер кој повика европските лидери на соработка со Америка во стабилноста на Ирак. Како што е соопштено францускиот претседател Жак Ширак нема да присуствува на средбата на Унијата со ирачкиот премиер.
XS
SM
MD
LG