Достапни линкови

Австралија: Северна Кореја располага со далекуметни ракети


Австралискиот министер за надворешни работи Александар Даунер денеска изјави дека Северна Кореја е способна да ги погоди со рекати со долг дострел неговата земја и Соединетите Држави. Оваа изјава на Даунер доаѓа пред планираната посета посета на Северна Кореја следната недела. Канбера не е дел од 6 партитните преговори со Северна Кореја во врска со нуклеарната криза, но според Даунер, Австралија е во позиција да помогне затоа што е една од ретките земји која има дипломатски односи со Пјонгјанг.
XS
SM
MD
LG