Достапни линкови

Вашингтон: Тачи, Хоџа и Чакала на црната листа на САД


Америка денеска додаде уште тринаесе лица на таканаречената црна листа поради попречување на охридскиот договор во Макеоднија и Дејтонскиот во Босна и херценговина. На неа се тројца македонски државјани. Тоа се Мендух Тачи, потпредседател на Демократската партија на Албанците , Џезаир Шаќири или командант Хоџа, пратеник на владеачката ДУИ, и Авдиљ Јакупи, познат како Чакала. Министерството за финансии на САД доби наредба на овие три лица, како и на уште десет луѓе од Босна и херцеговина да им го замрзне евентуалниот имот во САД и да ги забрани сите нивни финансиски трансакции со американски граѓани.
XS
SM
MD
LG