Достапни линкови

Брисел: Авганистан приоритет на НАТО


Новиот генерален секретар на НАТО Јап Де Хоп Шефер на својот прв работен ден на оваа функција, изјави дека моментален приоритет на алијансата е Авганистан, а оти американскиот предлог НАТО да ја превземе воената улога во Ирак ќе почека. Шефер изрази надеж дека ќе биде вратено единството во НАТО, кое беше нарушено околу војната во Ирак.
XS
SM
MD
LG