Достапни линкови

Индија: Обвинувања за Пакистан


Индија го обвини Пакистан дека не ги запира муслиманските милитанти да ја минуваат административната граница на поделениот Кашмир. Индискиот претседател Абдул Калем на седницата на парламентот рече дека Пакистан не го исплнил ветувањето за запирање на , како што рече , пограничниот тероризам. Двете нуклеарни сили беа на граница на отворена војна минатата година откако Индија го обвини Пакистан дека ги подржува бунтовниците во Џаму и Кашмир, што владата во Пакистан го негираше.
XS
SM
MD
LG