Достапни линкови

Израел: Внатрешна истрага за нападот


Израелската армија спроведува внатрешна контрола на акцијата во Газа во која освен воениот шеф на Хамас се убиени и ранети цивили од кои повеќето жени и деца. Според медиумите и израелската разузнавачка служба Шин Бет спровенува истрага која треба да одговори зошто врз зградата во која живееше водачот на Хамс е фрлена еднотонска бомба во време кога таму имаше цивили. Израел ја призна грешката изразувајќи жалење поради цивилните жртви откако наиде на осуда од целата меѓународна заедница.
XS
SM
MD
LG