Достапни линкови

Тензии на граничните премини на северот на Косово


Тензии на граничните премини на северот на Косово
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

Тензиите на косовско-српската граница поради српските регистарски таблички што почнаа во понеделникот, продолжија и денеска. Косовските власти не отстапуваат од одлуката да не дозволуваат влез на возила кои нема да земат привремени таблички, а сили на косовската полиција втор ден се распоредени на граничните премини Јариње и Брњак. Кај Јариње е потензично, откако косовските полицајци ја поминале ноќта „на готовс“, додека србите го блокираа патот кон преминот во знак на протест за оваа одлука на косовското Собрание.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG