Достапни линкови

Тајната размена на агенти меѓу САД и Русија пред 10 години

Пред десет години, Соединетите држави и Русија ја спроведоа својата најголема шпионска размена од крајот на Студената војна. Размената се случи на 9 јули 2010 година, на дневна светлина на аромата на меѓународниот аеродром во Виена.

Соединетите држави ослободија 10 Руси, меѓу кои и Ана Чепмен. Сергеј Скрипал, руски воен разузнавач осуден за шпионажа за Велика Британија, беше меѓу четворицата лица што ги ослободи Москва.Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG