Достапни линкови

Реципроцитет од Косово, веќе не ги признава српските таблици на возилата


Реципроцитет од Косово, веќе не ги признава српските таблици на возилата
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Косовската полиција од денеска спроведува реципрочна мерка на сите гранични премини со Србија, според која, не ги признава српските регистарски таблици. Возачите, при влез во Косово, мора да ги извадат или да ги покријат, а за 5 ерва добиваат хартиени, кои важат 60 дена. Иста мерка има и Србија за косовските таблици од 2008-ма. На граничните премини во северниот дел на Косово, каде што србите се мнозинство, има протести против ваквата одлука на Приштина.

Категории

XS
SM
MD
LG