Достапни линкови

Офанзивата на Русија во источна Украина низ фотографии

Руската војска соопшти дека користела ракети од море и воздух, артилерија и авиони за да погоди цели низ Украина. Критична инфраструктура како железницата и цивилните области се под руски оган. Градоначалникот на источниот град Лвив рече дека руски проектили погодиле неколку електрани, предизвикувајќи прекин на струја. Водоснабдувањето во градот, засолниште за голем број раселени Украинци, беше прекинато, а најмалку две лица беа ранети. Некои цивили успеаја да излезат од опколената челичарница Азовстал во Мариупол додека Русија ја интензивира својата воена офанзива во источна Украина. Еве дел од фотографиите од војната


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG