Достапни линкови

Вештачка интелигенција на скопска клиника – сојузник на хирурзите


Вештачка интелигенција на скопска клиника – сојузник на хирурзите
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

На иницијатива на доктор Стефан Арсенков, специјалист по абдоминална хирургија, во Универзитетска клиника „Св.Наум Охридски“ во Скопје речиси две години се изработуваат 3Д реплики на внатрешни органи на пациенти. Направени се со помош на вештачка интелигенција, а се користат за планирање пред комплексни операции. За овој млад доктор, вештачката интелигенција е сојузник, а не закана за професијата.

Категории

XS
SM
MD
LG