Достапни линкови

Украински деминери: „Ќе бидат потребни 30 години за деминирање околу Бахмут


Украински деминери: „Ќе бидат потребни 30 години за деминирање околу Бахмут
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Дописникот на РСЕ, Марјан Кушнир, патуваше со украинскиот тим за деминирање додека се обидуваа да ги расчистат патиштата на територијата што беше повратена од руските сили во близина на Бахмут во украинската област Доњецк. Тимот се обидува да обезбеди безбеден премин за украинските војници додека се обидуваат да напредуваат, но деминерите велат дека може да бидат потребни децении за целосно да се минира регионот.

Категории

XS
SM
MD
LG