Достапни линкови

Очајни обиди да се избега од Украина за да се избегне мобилизација


Очајни обиди да се избега од Украина за да се избегне мобилизација
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Во услови на новиот закон за мобилизација во Украина, мажите на возраст од 18 до 60 години бараат сè поинвентивни методи за да избегаат од земјата и да избегаат од војната. Граничарите фатија дури и еден маж кој се обиде да се облече како жена и да го користи пасошот на неговата сестра, додека барем 30 тела се пронајдени на мажи кои се обиделе да препливаат преку река во Романија. Украина се обидува да ја надополни својата армија во борбите против руските агресори.

Категории

XS
SM
MD
LG