Достапни линкови

„Судењето на Навални“ на главната сцена во шведскиот кралски театар


„Судењето на Навални“ на главната сцена во шведскиот кралски театар
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Претставата „Судењето на Навални“ на Кралскиот драмски театар во Стокхолм ја претставува битката на покојниот руски опозиционер против рускиот претседател Владимир Путин. Претставата се заснова на она што нашироко се гледа како политички мотивиран судски случај против Алексеј Навални, кој се вратил во Русија во 2021 година, откако преживеал напад со отров за кој ги обвини агентите на Кремљ. Судењето заврши со испраќање на Навални во затвор, каде што почина во февруари во сомнителни околности.

Категории

XS
SM
MD
LG