Достапни линкови

Македонски студенти помагаат да се зачува загрозениот балкански рис


Македонски студенти помагаат да се зачува загрозениот балкански рис
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Тим од четири студенти се соочил со предизвикот на иновативен начин да ја подобри кафез-замката која Македонското еколошко друштво (МЕД) ја користи за заловување на рисови. Со нивната иновација се очекува подобрена селективност на животните кои влегуваат во замката. МЕД ги заловува рисовите за да јa провери нивната здравствена состојба, да им постави околувратник за потоа да ги следи со радиотелеметрија и GPS и слично. Целта е зачувување и закрепнување на овој загрозен вид.

Категории

XS
SM
MD
LG