Достапни линкови

Магариња „носат интернет“ во киргистанско село


Магариња „носат интернет“ во киргистанско село
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

До неодамна, далечното киргистанско село Зардали беше целосно исклучено од електричната мрежа. Сега, соларната енергија ги менува животите на локалната заедница која долго време е изолирана длабоко во планинската долина Фергана. Со помош на стадо магариња, амбициозните селани се охрабриле преку опасниот терен да донесат зелена енергија и интернет во нивната населба.

Категории

XS
SM
MD
LG