Достапни линкови

Истражувачки новинар работел на план за ослободување на Навални


Истражувачки новинар работел на план за ослободување на Навални
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Истражувачки новинар рече дека помогнал да се планира потенцијална размена на затвореници, со цел да се вклучи и починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални. Бугарскиот новинар Христо Грозев вели дека планот за ослободување на Навални бил во сила непосредно пред неговата смрт во затвор на Арктикот. Но, западните власти велат дека планот бил само во раните фази, а Кремљ вели дека не знаел за размена на затвореници. Во меѓувреме, поддржувачите на Навални се борат да најдат место за одржување на неговиот погреб речиси две недели по објавувањето на неговата смрт.

Категории

XS
SM
MD
LG