Достапни линкови

Џејмс О'Брајан: САД имаат за цел да „изградат мост“ за Украина во НАТО


Џејмс О'Брајан: САД имаат за цел да „изградат мост“ за Украина во НАТО
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

За време на посетата на Ерменија, Џејмс О'Брајан, помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, ја потврди поддршката на Вашингтон за кандидатурата на Украина за членство во НАТО. Тој рече дека Украина ќе може да се приклучи на алијансата „кога ќе дозволат условите“ и дека лидерите ќе го искористат самитот на НАТО во јули за да му помогнат на Киев да се движи кон таа цел.

Категории

XS
SM
MD
LG