Достапни линкови

Косовските Срби ги собраа потписите за смена на градоначалниците, етнички Албанци


Косовските Срби ги собраа потписите за смена на градоначалниците, етнички Албанци
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Етничките Срби во северно Косово потпишуваа петиции за разрешување на градоначалниците етнички Албанци во две од четирите општини со мнозинско српско население. Градоначалниците беа избрани на предвремени избори во април 2023 година, во услови на бојкот на гласањето од страна на локалните Срби.

Категории

XS
SM
MD
LG