Достапни линкови

Тицињски - Украинските бегалци ги третираме како полски државјани


Тицињски - Украинските бегалци ги третираме како полски државјани
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:54 0:00

Според законот, украинските деца можат да одат во полски училишта и сега имаме 150 илјади украински деца кои одат во полски училишта. Исто така украинските граѓани се здобија со право да работат во Полска, се третираат како полски државјани, и ако не најдат работа може да добијат социјална помош. Имаат и здравствено осигурување, вели полскиот амбасадор Војциех Тицињски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Категории

XS
SM
MD
LG