Достапни линкови

Ѓоргиев - Со Бугарија не се согласуваме што значи заедничка историја


Ѓоргиев - Со Бугарија не се согласуваме што значи заедничка историја
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:35 0:00

Бугарската страна под синтагмата заедничка историја подразбира дека станува збор за историја на еден народ, односно на бугарскиот народ од средината на деветтиот век до 1944 година. Ние веднаш апсолутно го одбивме таквото дефинирање на синтагмата заедничка историја, вели Драги Ѓоргиев, копретседател на заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања.

Категории

XS
SM
MD
LG