Достапни линкови

Зголемени тензии на полско-белоруската граница


Зголемени тензии на полско-белоруската граница
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Видеото што го дистрибуираше полското Министерство за одбрана на 8 ноември покажува стотици мигранти кои се обидуваат да ја урнат оградата на границата на Полска со Белорусија. Групата се собрала во близина на граничниот премин Кузница-Бружи. ЕУ го обвини авторитарниот белоруски лидер Александар Лукашенко дека им дозволува на мигрантите да транзитираат во обид да ја дестабилизира Унијата. Овој потег се смета за одмазда за санкциите на ЕУ наметнати на Белорусија по минатогодишните спорни претседателски избори.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG