Достапни линкови

Димитров - Политичарите не може да им наредат на историчарите што да прават


Димитров - Политичарите не може да им наредат на историчарите што да прават
please wait

No media source currently available

0:00 0:14:16 0:00

Политичарите не можат да им наредат на историчарите што да прават и што да не прават, значи нашата задача е да создадеме позитивен амбиент. Проблемот во работата на оваа Комисија е пред се идејата дека нивната работа треба да биде услов за нашиот напредок кон Европската унија. Кога ќе се стави тој притисок и таа уцена, не само што не се прави позитивен амбиент, туку се прави негативен амбиент, вели Никола Димитров, вицепремиер за евроинтеграции, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Проблемот во работата на оваа Комисија е пред се идејата дека нивната работа треба да биде услов за нашиот напредок кон Европската унија. Кога ќе се стави тој притисок и таа уцена, не само што не се прави позитивен амбиент, туку се прави негативен амбиент, вели Никола Димитров, вицепремиер за евроинтеграции.

Категории

XS
SM
MD
LG