Достапни линкови

Пендаровски - Пребројувањето по етничката припадност да стане историја


Пендаровски - Пребројувањето по етничката припадност да стане историја
please wait

No media source currently available

0:00 0:14:27 0:00

Ние не можеме сосема и да сакаме да излеземе комплетно од таа матрица на пребројување по етничка припадност оти во нашиот Устав има одредба дека одредени права и статуси им припаѓаат и на оние немнозински заедници кои се најмалку 20 отсто од популацијата, така што тоа е одредба од Рамковниот договор, тоа е одредба од нашиот Устав, мораме да ја почитуваме, инаку се согласувам и мислам дека пребројувањето само и само по етничката припадност треба да стане дел од историјата, вели претседателот Стево Пендаровски.

Категории

XS
SM
MD
LG