Достапни линкови

Коп - ЕУ помага со пари, но набавката на вакцини е ваша обврска


Коп - ЕУ помага со пари, но набавката на вакцини е ваша обврска
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:42 0:00

Од февруари и март минатата година ЕУ додели неколку стотици милиони евра помош за справување со ковид-кризата. Ако тоа не е солидарност, не знам што е. Сега ЕУ додели уште 17 милиони евра за вакцинирање на Балканот. Тоа е солидарност. Секако, набавката е ваша национална обврска, вели холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во неделното интервју на РСЕ.

Категории

XS
SM
MD
LG