Достапни линкови

Кој е Ентони Блинкен – идниот државен секретар на САД?


Кој е Ентони Блинкен – идниот државен секретар на САД?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Избраниот американски претседател Џо Бајден го назначи Ентони Блинкен за иден државен секретар. Доколку Сенатот го потврди овој дипломат од кариера, кој веќе работел во две претседателски администрации, се очекува тој да работи на зајакнување на сојузништвото и повторно влегување на САД во меѓународните договори.

XS
SM
MD
LG