Достапни линкови

Студентските домови под стегите на пандемијата


Студентските домови под стегите на пандемијата
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

На почетокот од семестарот, надлежните одлучија да ги отворат студентските домови во Скопје, но според протоколи за заштита од ширење на коронавирусот. Тоа значи нема групирање по соби и простории во домот, затворена перална за да не се групираат, носење заштитни маски низ ходниците... Ова доведе и до укинување на познатите забави во дискотеката во студентскиот дом „Стив Наумов“, укинување на забавите на 5-ти спрат во блок А во студентскиот дом „Гоце Делчев“, како и отсуство на нови познанства. Иако студентското доживување на домовите е на минимум, студентите во поголем дел ги почитуваат протоколите заради своето здравје и здравјето на најблиските. Тие и се задоволни што надлежните им излегоа во пресрет и ги отворија домовите, за да плаќаат помалку за сместување во Скопје и помалку да патуваат до родните краеви.

Категории

XS
SM
MD
LG