Достапни линкови

Полицијата апси на антивладините протести во Белорусија


Полицијата апси на антивладините протести во Белорусија
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Апсењата на демонстрантите продолжија во главниот град на Белорусија, Минск, на 22 ноември. Безбедносните сили ги блокираа рутите, додека демонстрантите се собраа во помали групи на периферијата на Минск и тргнаа кон центарот на градот. Со Белорусија управува авторитарниот Александар Лукашенко, кој победи на претседателските избори на 9 август, кои беа проследени со нерегуларности. Протестите продолжуваат уште од спорните избори и покрај полициската акција.

XS
SM
MD
LG