Достапни линкови

Македонскиот и бугарскиот се различни јазици, а не дијалект еден на друг


Македонскиот и бугарскиот се различни јазици, а не дијалект еден на друг
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:40 0:00

Македонскиот јазик имаа соодветен развој на сите рамништа – фонетски, морфолошки, синтаксички, лексички развој, што потврдува дека станува збор за различни јазици, а на за дијалект, вели Елена Јованова - Грујовска од Институтот Крсте Мисирков.

XS
SM
MD
LG