Достапни линкови

Во Белград полицијата запре протести во близина на фестивалот „Мирдита“


Во Белград полицијата запре протести во близина на фестивалот „Мирдита“
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Српската полиција во четвртокот спречи десетици десни екстремисти да прекинат еден младински културен настан. Полицијата беше распоредена околу местото во центарот на Белград, домаќин на фестивалот „Мирдита - Добар Дан“, што годишно се организира од либерални младински групи од Србија и Косово. Слични екстремистички групи во претходните недели упаднаа на две изложби и им се закануваа на уметниците на една театарска претстава. Српските националистички и десничарски групи сметаат дека Косово е дел од Србија и честопати се обидуваат да ги нарушат ваквите настани кои се занимаваат со улогата на земјата во распадот на поранешна Југославија во 90-тите и воените злосторства извршени од српските сили за време на конфликтот.

Категории

XS
SM
MD
LG