Достапни линкови

Зошто е успешен шведскиот пристап кон справувањето со ковид-19?


Зошто е успешен шведскиот пристап кон справувањето со ковид-19?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

Шведска презеде поинаков пристап од поголемиот дел од светот во борбата против ширењето на коронавирусот. Бројот на нови случаи во Шведска нагло се намалува од јуни, за разлика од поголемиот дел од Европа. Новинарката на РСЕ Валона Тела разговараше со професорката Ана Миа Екстром од шведскиот Институт Каролинска. Таа го објаснува различниот пристап на Шведска и зошто смета дека тоа е правилно.

XS
SM
MD
LG