Достапни линкови

Вести

За сведок во „Монструм“ предложен Јанакиески за разговор со Јанкулоска

Архивска фотографија - Судење за Монструм, обвинителите Фатиме фетаи и Гаврил Бубевски.

На денешното продолжение на повтореното судење за случајот „МОнструм“, за петкратното убиство кај Смилковско езеро, сведочеше началникот на одделението за увид на место на настан при СВР Скопје, Горан Милошевски за неговата поврзаност со возилото поврзано со убиството.

За убиството на момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски во април 2012 година обвинети се Алил Демири, Агим Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири, Сами Љута и Африм Исмаиловиќ, кој е во бегство.

Во меѓувреме одбраната на обвинетите поднесе листа на предложени докази кои треба да се презентираат на следните рочишта. Меѓу сведоците кои одбраната го предлага и Миле Јанакиески, за разговор поврзан со поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Следното рочиште е закажено за 31 август.

Судењето за овој предмет го води судската двојка Огнен Ставрев и Осман Шабани, додека обвинението го застапуваат обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

види ги сите денешни вести

Мијалков во притвор во „Шутка“, Јакимовски во домашен притвор

Сашо Мијалков со полициска придружба пред Кривичниот суд во Скопје, пред изрекувањето на пресудата за „Таргет-Тврдина“

Судијката Џенета Бегтовиќ соопшти дека Судечкиот совет одлучил Сашо Мијалков да замине во притвор, наместо во куќен притвор, откако обвинителката Ленче Ристоска побара ефективен притвор, по изрекување на првостепената пресуда за „Таргет-Тврдина“. Притворот ќе го издржува во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари.

„Се укинува мерката куќен притвор. Се определува мерка притвор до правосилноста на пресудата, но најдолго 60 дена. Против него е поднесен обвинителен предлог, па согласно Законот за кривична постапка (ЗКП), притворот може да трае најмногу 60 дена“, информираше судијката Бегтовиќ.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска беше осуден на 12 години затвор во предметот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува на масовното незаконско прислушување на над 20.000 граѓани. Во истиот предмет осудени се и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска - на 4 години затвор, високиот поранешен функционер во УБК, сега во бегство, Горан Грујевски, на 15 години затвор, Надица Николиќ, поранешна началничка во Министерството за внатрешни работи - 3 години, поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски на 6 години и поранешниот висок службеник на УБК, сега во бегство, Никола Бошковски, на 15 години затвор. Маријан Шумуликовски доби две години условна казна, Силвана Златкова две години условна казна, Васил Исаковски две години условна казна и Валентина Симоновска е осудена на условна казна.

Пресудата за „Таргет-Тврдина“ е првостепена, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд.

Видео од изрекувањето на пресудите во предметот „Таргет-Тврдина“, 26 февруари 2021

Заев по пресудата за Мијалков: Времето на неказнивост помина

Премиерот Зоран Заев

Тоа е начинот на кој треба да бидат спроведени и довршени сите предмети за организиран криминал и против Уставот и достоинството на граѓаните.
Времето на неказнивост и на привилегии на криминалните актери го оставаме во историјата, напиша премиерот Зоран Заев на фејсбук, по денешното изрекување на пресудите во предметот за незаконското прислушување „Таргет-Тврдина“.

Кривичниот суд денеска првостепено ги осуди поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, на 12 години затвор, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на 4 години затвор, високиот поранешен функционер во УБК, сега во бегство, Горан Грујевски на 15 години затвор, Надица Николиќ, поранешна началничка во Министерството за внатрешни работи на 3 години, поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски на 6 години и поранешниот висок службеник на УБК, сега во бегство, Никола Бошковски, на 15 години затвор.

Видео од изрекувањето на пресудите во предметот „Таргет-Тврдина“

„Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата. Граѓаните, државата, институциите и системот – тоа сме ние. Сите ние, секој од нас денес може да има повеќе мир за себе, во себе. Бидејќи, кога има правда има и мир!“, напиша Заев на фејсбук.

Една година ковид-19 во Македонија, до денеска над 101.000 позитивни

Илустрација - Првата вакцина против ковид-19 во Македонија ја прими прим. д-р Добринка Наунова Јовановска од Клиниката за Инфективни болести

По точно една година од пријавувањето на првиот случај на ковид-19 во Македонија, според последната статистика, во земјава се регистрирани над 101.000 дијагностицирани лица, над 90.000 оздравени, 3.111 починати и над 7.400 активни случаи.

Првиот потврден случај беше жена од Скопје, која од Италија во Македонија допатувала на 26 февруари 2020 година, со комбе во кое имало уште неколку лица. Веднаш беше сместена на интензивна нега во одделот за изолација на Инфективната клиника во Скопје.

Вакцинацијата во Македонија почна пред неколку дена со ковид вакцини од Фајзер, отстапени од Србија по набавна цена, со кои се имунизираат здравствените лица кои се во првите редови во борбата со ковид-19. Според најавите на Владата, ќе се набавуваат 100 илјади руски вакцини, се чекаат 200 илјади кинески и дозите вакцини преку Ковакс системот, а се работи и на договорот со Фајзер.

Обвинителката Ристоска побара затворски притвор за Мијалков

Ленче Ристоска

Обвинителката Лечне Ристоска, по денешното изрекување на пресудите за предметот „Таргет-Тврдина“, побара затворски притвор за Сашо Мијалков.

„Мерката куќен притвор за Сашо Мијалков не е доволна за обезбедување, при што предлагаме да му биде одредена мерка ефективен притвор“, рече обвинителката Ристоска и додаде дека „Министерството за внатрешни работи (МВР) нема технички можност за 24 часовен мониторинг за Мијалков, и затоа бара ефективен притвор“.

„Најнапред во текот на вчерашниот ден обезбедени се известувања од МВР, согласно кои известувања, МВР не поседува технички можности (опрема) за 24 часовен видео и електронски надзор на почитување на меркета притвор, што е еден од сегментите на самото решение за куќен притвор. Исто така има регистрирано адреса во Прага, каде има и возила на негово име, а особено предлагам да се цени фактот дека бил, истакнувам, претходно од Обвинителството, дека се работи за човек кој е добро ситуиран, поседува приватни бизниси, исто како и членовите на неговото семејство, и сето тоа му дава на располагање финансиски можности да организира логистика и може да живее во бегство комотно“, рече Ристоска, која предложи ефективен притвор и за Тони Јакимовски.

Љупчо Шврговски, еден од адвокатите на Мијалков, реагираше на барањето на Ристоска.

„Дали 24 часовен надзор преку физичко обезбедување, а не со електронска алка, остава сомнеж дека Мијалков може да остане недостапен за органите на прогонот? Секако дека не може“, рече адвокатот Љупчо Шврговски откако Обвинителството побара затворски притвор за Мијалков.

Видео од изрекувањето на пресудите за „Таргет-Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска беше осуден на 12 години затвор во предметот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува на масовното незаконско прислушување на над 20.000 граѓани. Во истиот предмет осудени се и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска - на 4 години затвор, високиот поранешен функционер во УБК, сега во бегство, Горан Грујевски, на 15 години затвор, Надица Николиќ, поранешна началничка во Министерството за внатрешни работи - 3 години, поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски на 6 години и поранешниот висок службеник на УБК, сега во бегство, Никола Бошковски, на 15 години затвор.

Пресудата е првостепена и сите имаат право на жалба до Апелацискиот суд.

„Таргет-Тврдина“: 12 години затвор за Мијалков, 15 за Бошковски, 4 за Јакулоска

Сашо Мијалков и неговиот адвокат Петар Василев на изрекувањето на пресудата во предметот „Таргет - Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, денеска беше осуден на 12 години затвор во предметот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува на масовното незаконско прислушување на над 20.000 граѓани. Во истиот предмет осудени се и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска - на 4 години затвор, високиот поранешен функционер во УБК, сега во бегство, Горан Грујевски, на 15 години затвор, Надица Николиќ, поранешна началничка во Министерството за внатрешни работи - 3 години, поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски на 6 години и поранешниот висок службеник на УБК, сега во бегство, Никола Бошковски, на 15 години затвор.

Маријан Шумуликовски доби две години условна казна, Силвана Златкова две години условна казна, Васил Исаковски две години условна казна и Валентина Симоновска е осудена на условна казна.

Пресудата за „Таргет-Тврдина“ е првостепена, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд.

Видео од изрекувањето на пресудите во предметот „Таргет-Тврдина“, 26 февруари 2021

Според изречената пресуда, „Горан Грујевски е соуден за кривичните дела „злосторничко здружување“ , „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“, Тони Јакимовски за „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“, Гордана Јанкулоска за „злоупотреба на службената положба и овластување“, Никола Бошковски за „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“ и Сашо Мијалков за „злосторничко здружување“, „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „примање награда за противзаконито влијание“.

Во овој предмет беа обвинети 12 луѓе. Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби, а 1.541 број продолжиле да бидат следени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Мијалков беше однесен во домашен притвор, откако претходно неделава исчезна, па се појави по два дена за да си го зеде од Обвинителство решението за домашен притвор. За него Обвинителството бара казна од 13 години во затвор. Јанкулоска е во затвор за друго дело произлезено од прислушуваните разговори, а Горан Грујевски е во бегство.

Процесот го водеше судијката Џенета Бегтовиќ, а застапници на обвинението беа обвинителите Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов.

Макрон: Европа да биде солидарна со Балканот и Африка против ковид-19

Емануел Макрон

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на Европската унија (ЕУ), синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, јави МИА.

„Пред една година ние ја лансиравме иницијативата Акт А – солидраност за Африка. Јасно е дека ние имаме потреба да ја изградиме солидарност кон нашите соседи, особено кога станува збор за Балканот и Африка“, рече францускиот претседател.

Таа солидарност, додаде тој, се темели на санитарна помош, на вакцините, третманот, дијагнозите, поддршката на примарниот здравствен систем, производството на целиот овој материјал, а, исто така, и на економската поддршка, како што ние почнавме да го правиме и ќе продолжиме.

Во однос на вакцините, тој потсети дека ја бранел идејата на Франција на последниот самит на Г7 и да одговори на повикот на СЗО, МО на Франкофонијата и Африканската Унија и Европскиот парламент.

17 години од загинувањето на претседателот Трајковски и делегацијата

Архивска фотографија - Спомен обележјето на гробот на претседателот Борис Трајковски во Бутел

Со положување цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на поранешниот претседател Борис Трајковски денеска ќе биде одбележана 17-годишнината од неговата смрт во авионската несреќа кај Ротимље во близина на Мостар. Како што е најавено, претседателот Стево Пендаровски ќе положи цвеќе на гробот на претседателот Трајковски и на вечните почивалишта на загинатите членови на неговата делегација на градските гробишта „Бутел” во Скопје.

Делегации на Кабинетот на претседателот ќе положат цвеќе и пред спомен-обележјето на местото на несреќата во Ротимље, во близина на Мостар, Босна и Херцеговина и на гробот на еден од членовите на делегацијата, во Велес.

На 21 месецов, 15 планинари од Струмица и Валандово по шеснаесетти пат маршираа во чест на трагично загинатиот македонски претседател. Маршрутата и годинава ја почнаа пред споменикот „Македонија” во Струмица, подигнат во чест на Трајковски. Заради пандемијата од КОВИД-19 планинарите пешачеа до село Дедино, Радовишко, а денеска ќе поминат уште една етапа во Скопје до гробот на вториот македонски претседател на гробиштата Бутел во Скопје, каде ќе се приклучат на одбележувањето на 17-годишнината од смртта.

Освен до Скопје, триесет планинари од Струмица и Валандово пешачеа и по падините на планината Беласица. Тие се искачија на врвот „Ботра” кој го носи името на Трајковски, на надморска височина од 1.880 метри.

Во авионската несреќа, што се случи на 26 февруари 2004 година, загинаа претседателот Борис Трајковски и осумчлена делегација која патуваше на Меѓународна конференција во Мостар. Покрај претседателот Борис Трајковски, животот го загубија портпаролот Димка Илкова Бошковиќ, советниците Ристо Блажевски и Анита Лозановска, претставникот на Министерството за внатрешни работи Миле Крстевски, телохранителите Аце Божиновски и Борис Велиновски, како и пилотот и копилотот на авионот.

Северна Македонија и САД ќе потпишат нов меморандум за соработка во одбраната

Знамиња на Северна Македонија и САД

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и помошник-секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања Мара Карлин денеска попладне истовремено во Скопје и во Вашингтон ќе го потпишат новиот Меморандум за соработка во одбраната меѓу двете држави. На потпишувањето на Меморандумот во Министерството за одбрана ќе присуствува и амбасадорката на САД, Кејт Брнз.

Брнс и Шекеринска во посета на Криволак

„Новиот Меморандум за соработка ќе го замени постојниот Меморандум потпишан во далечната 1994 година и ќе ја отслика новата и исклучително интензивна одбранбена соработка која постои помеѓу двете земји кои остануваат стратешки партнери, но сега веќе и сојузници во НАТО “, велат од Министерството за одбрана.

Продолжуваат тензиите во Ерменија по барањето за оставка на премиерот

премиерот Никол Пашинијан

Тензиите растат во Ерменија еден ден откако премиерот Никол Пашинијан ги отфрли повиците на највисоките воени офицери за оставка и предупреди на „обид за државен удар“, по што светските сили ги повикаа сите страни да ја деескалираат политичка криза. Пашинијан, кој вчера им се обрати на околу 20.000 приврзаници во центарот на Ереван, рече дека Ерменците нема да дозволат вооружените сили да се мешаат откако врвните воени сили се придружија на опозициските барања за негова оставка.

Ерменскиот премиер предупреди на обид за воен удар

Во меѓувреме, опозициските партии кои организираа протестен митинг побараа од Пашинијан да се повлече и поставија логори и барикади пред парламентот. Ивета Тонојан, пратеник што ја претставува опозициската партија „Просперитетна Ерменија“,изјави дека опозициските фракции планираат денеска да одржат вонредна парламентарна седница на која ќе се разговара за политичката состојба во земјата. Вчера Пашинијан на митингот во Ереван рече дека војската треба да се фокусира единствено врз заштитата на Ерменија од надворешните сили.

Конгресот на САД ќе гласа за ковид-помош од 1,9 милијарди долари

Мич Меконел

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска ќе гласа за пакет-помошта во рамките на мерките за справување на економските последици од коронавирусот од 1,9 трилиони американски долари.

Разговори во Конгресот за помошта за коронавирусот

Републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом - Мич Меконел и Кевин Мекарти – своите активности ги фокусираа на собирање на своите пратенички групи против масовниот предлог-закон на демократскиот претседател Џо Бајден со цел да ги надминат внатрешните непријателства околу немирите во Капитол и импичментот на поранешниот претседател Доналд Трамп.

САД извршија воздушни напади врз милтантни групи во Сирија, поддржани од Иран

илустрација

Соединетите држави извршија воздушни напади во источна Сирија врз објектите што ги користат милициите поддржани од Иран, соопшти Пентагон. Одделот за одбрана соопшти дека нападите биле одговор на ракетни напади во почетокот на овој месец врз ирачката база во која биле сместени американски и коалициски трупи. „Операцијата испраќа недвосмислена порака: Претседателот Џо Бајден ќе дејствува за да ги заштити американскиот и коалициониот персонал“, соопшти Пентагон, не наведувајќи дали милитантните групи претрпеле жртви или какви објекти биле погодени.

Ракети истрелани кон амбасадата на САД во Багдад


Но, Сирискиот центар за набљудување на човековите права, соопшти дека 17 припадници на ирачката државна единица за народна мобилизација биле убиени откако биле погодени три камиони натоварени со муниција кои доаѓале од Ирак. До ова дојде по неодамнешните ракетни напади на 15 февруари врз воена база на меѓународниот аеродром Ирбил во главниот град во ирачкиот полуавтономен регион Курдистан.

Г20 треба да обезбеди 650 милијарди долари за ММФ за олеснување на долговите

ММФ, лого

Дваесетте најголеми економии треба да дадат поддршка од 650 милијарди долари за Меѓународниот монетарен фонд за да го прошират олеснувањето на исплатата на долгот на најсиромашните нации. Во писмото на поранешните креатори на политики и борци за сиромаштија, исто така, се повикуваат земјите од Г20, чии раководители за финансии се состануваат денеска целосно да ја финансираат програмата на Светската здравствена организација за поддршка на вакцините, третманите и дијагностиката против ковид-19 за посиромашните земји.

ММФ побара богатите земји да им помогнат на посиромашните

„Ако не ги преземеме овие чекори итно, економиите во развој и во развој се соочуваат со катастрофална изгубена деценија со длабоки последици за сите нас низ земјите од Г20“, наведува Џејми Драмонд, ко-основач на кампањата ОНЕ и еден од авторите на писмото што е упатено до италијанскиот премиер Марио Драги, чија земја е претседател на Г20. Авторите сугерираат продолжување на олеснувањето на исплатата на долгот за сиромашните земји до 2022 година. ММФ последен пат издаде нови резерви на валути од 250 милијарди долари во 2009 година, бидејќи економиите ширум светот се бореа со глобалната финансиска криза.

Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Руските балистички ракети РС-24 Јарс на Црвениот плоштад за време на воената парада на Денот на победата по повод 75-годишнината од поразот на нацистите во Москва, 24 јуни 2020 година

Светските воени трошоци достигнаа нов рекорд во 2020 година и покрај тешката економска криза предизвикана од пандемијата на ковид-19. Според годишниот извештај на Британскиот меѓународен институт за стратешки студии, светската воена потрошувачка минатата година достигна 1,830 милијарди американски долари, што е реално зголемување од 3,9 проценти во споредба со 2019 година, и покрај пандемијата на коронавирусот и последователниот пад на светската економија.

САД тестираа далечинско лансирање од воздух на нуклеарна ракета

Скоро две третини од тоа зголемување може да им се припише на Соединетите држави, кои сè уште имаат најголемо учество во вкупното трошење, 40,3 проценти или 738 милијарди долари, како и на Кина, која прави 10,6 проценти од вкупната потрошувачка, или 193,3 милијарди долари. „Неколку земји ги сменија своите воени буџети за да ги пренасочат средствата кон кризата со пандемијата или кон мерките за економска поддршка. Сепак, многу други едноставно ги намалија или одложија предвидените зголемувања на трошоците наместо да ги намалат вкупните трошоци“, наведува Институтот.

Парада на кинеската воена моќ

Извештајот исто така укажува на растот на кинеските воени способности, особено инвестициите во морнарицата, што значително ја зголеми својата флота за да ги одбележи тврдењата на Пекинг во Јужното кинеско море. Во Европа, воените трошоци исто така растат за два проценти за да се справат, меѓу другото, и со Русија, која се смета за растечка закана од анексијата на Крим во 2014 година. Сепак, многу земји-членки на НАТО се далеку од целта да се издвојат два процента од нивниот БДП за одбрана до 2024 година, наведува Институтот.

Денеска пресудата во случајот „Таргет- Тврдина“

Сашо Мијалков во суд за случајот Таргет - Тврдина

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој иако три дена беше недостапен, денеска, треба да биден присутен на пресудата за „Таргет- Тврдина“. Обвинителката Ленче Ристоска, во завршните зборови за главниот предмет за незаконското прислушување кое се вршело од 2008 до 2015 година изјави дека Обвинителството успеало да докаже дека обвинетите ги извршиле делата за кои се товарат и покрај сите пречки со кои се соочуваше во истрагата за случајот „Таргет-Тврдина”.

Мијалков - Јас не сум наредил ниедно прислушување

„Имајќи ги предвид последиците од кривичните дела и импактот што овие последици го имаат како на животите на лицата чии комуникации биле незаконски следени, така и на целокупните општествени процеси, сметаме дека нема пречка за обвинетите Сашо Мијалков, Горан Грујоски и Надица Николиќ, како создавачи на групата, да бидат изречени максимални казни затвор за секоја од кривичните дела кои им се ставаат на товар“, изјави Ристоска.

Вредноста на уништената опрема за прислушкување е над 1,4 милиони евра

Во однос на ништењето на системот за следење на комуникациите, Ристоска рече дека судот треба особено да го следи износот на штета, што е нанесена со ваквите постапки на обвинетите и да изрече казни, со кои се постигнуваат целите на казнувањето. За разлика од Сашо Мијалков, Горан Грујевски и Никола Бошковски, се во Грција каде што побегнаа за да избегнат притвор, но и веќе добија азил.

Шефот на косовската дипломатија бара од Лајчак да користи мапа на која Косово не е дел од Србија

специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак

Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Косово, Мелиза Харадинај-Стубла, побара од специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, да започне во неговата канцеларија да употребува мапа на која Косово е независно. Откако во медиумите се појави слика на Лајчак пред мапа на која се гледа Косово како дел од Србија, Харадинај-Стубла изјави дека му испратила мапа по дипломатска пошта на која се прикажани одделни држави, Србија и Косово. „Мапите се важни! Работата со зомби мапи е крајно непрофесионална, а да не ги спомнувам недостатоците. Колку подолго ја избегнувате картата што ви ја дадов, толку подолго ќе бидете неуспешни во работата“, напишала Харадинај-Стубла.

Вучиќ: очекуваме концентриран притисок од ЕУ и САД околу Косово

Лајчак синоќа изјави дека мапата во неговата канцеларија била погрешно протолкувана од оние кои тврдат дека Косово е прикажано како дел од Србија. „Бидејќи мапата во мојата канцеларија во замаглена слика за време на моето интервју предизвика некои погрешни толкувања, ја споделувам нејзината вистинска фотографија одблизу. Тоа е официјалната мапа на ЕУ. Косово е таму, како и линијата што го дели Косово од Србија“, напиша Лајчак на Твитер. Заедно со таа порака, тој објави четири фотографии од картата од неговата канцеларија, на кои јасно се гледа дека линијата што го одделува Косово од Србија е значително потенка од линиите што ги претставуваат државните граници на картата, но дека е иста боја со нив.

ЕУ е убедена дека се можни нормални односи меѓу Косово и Србија

Претходно портпаролот на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, исто така реагираше на сликата на Лајчак, која предизвика бурни реакции во Косово, и на Твитер напиша дека тврдењата за мапата се неосновани. „Тврдењето за мапата е целосно погрешно и неточно. Оваа официјална мапа на ЕУ е во согласност со статусно неутралната позиција на Европската унија. Јас би им препорачал на сите да се фокусираат врз прашањата што помагаат во подобрување на дијалогот за нормализирање на односите, наместо да се обидуваат да измислува лажни приказни“, напиша Стано.

Лидерите на ЕУ ветија дека ќе го забрзаат распоредувањето вакцини

претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Лидерите на Европската унија ветуваат дека ќе го забрзаат производството и ширењето на вакцините против ковид-19, бидејќи појавата на нови варијанти на вируси низ целиот континент претставува нов предизвик.
Собрани за виртуелен самит на 25 февруари, лидерите на ЕУ дебатираа и за идејата за „сертификат за вакцина“ што ќе им дава на луѓето посебни поволности како што се патувања, јадење во ресторани или одење во кино. Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на прес-конференција рече дека има „се поголема конвергенција“ меѓу 27-те лидери за поставување на шема за сертификати за вакцинација, идеја поддржана особено од земји зависни од туризам. Но, тој рече дека засега најголем приоритет останува забрзувањето на ширењето на вакцините.

Кинеската „вакцинска дипломатија“ успева на Балканот

Европската комисија, како и земјите-членки, се соочија со критики за неисправна програма за набавка на заеднички вакцини и икање во ширењето на ударите. Како одговор, извршната власт на ЕУ вети дека ќе ги расчисти тесните грла во снабдувањето што го попречуваат започнувањето на програмата за вакцинирање, но земјите-членки сакаат гаранции дека испораката на вакцините ќе биде подобра и дека нови вакцини можат брзо да се произведат за да се справат со новите варијанти. Нешто повеќе од 6 проценти од возрасната популација на ЕУ има барем една доза на вакцина, бројка помалку од развиените земји како САД, Британија и Израел.

Дер Лајен: Мора да се прилагодиме на брзите ковид мутации

И покрај бавниот напредок, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека блокот сè уште има за цел да вакцинира 70 проценти од возрасните - околу 255 милиони луѓе - до септември. „Ова цел сме сигурни дека ќе ја постигнеме“, рече таа. Денеска членовите на Европскиот совет ја продолжуваат видео конференција на која ќе разговараат за безбедноста и одбраната.

Времето денеска: сончево и топло

Ќе биде сончево, топло и претежно тивко. Во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Дневната температура ќе биде од 16 до 22 степена. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 20 степени.

Нови 582 заболени од ковид-19 и 13 починати

Илустрација - Граѓани со заштитни маски за лице во Скопје

Во изминатото деноноќие се регистрирани 582 новозаболени од коронавирус од вкупно 2972 направени тестови. Најголем број на новозаболени се евидентирани во Скопје- вкупно 274 нови случаи, потоа во Прилеп 55 и Кавадарци 40.

Починати се 13 лица од кои 6 пациенти од Скопје и три од Прилеп, и по еден смртен случај од Штип, Охрид, Крива Паланка и Пробиштип .

Досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.214, бројката на оздравени пациенти е 90.685, на починати е 3.111, а бројот на активни случаи изнесува 7.418.

Мијалков, Монструм и пописот во фокусот на пратеничките прашања

Собрание на Република Северна Македонија

Бегството на поранешниот директот на УБК и обвинет за аферата прислушување Сашо Мијалков беше главна тема на пратеничките прашања во Собранието. Опозицијата бараше одговори од власта каде се криеше два дена Мијалков и каков политички договор направиле со него.

„Прашањето кое го поставува целокупната македонска јавност е каде бил доколку бил во Скопје, дали куќата или станот е лоциран и зошто не е извршен претрес на истиот. А доколку не бил во државата, како се вратил назад, дали нелегално се врати бидејќи дека нелегално ја напуштил земјата и што правеле пограничните органи на државата“, изјави пратеникот и потпретседател на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски.

Премиерот Зоран Заев рече дека од сите аспекти било потврдено дека тој бил во Скопје. Оцени дека е неодговорно да се тврди дека првообвинетиот во случајот „Таргет-Тврдина“ бил надвор од градот или државата и ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да понесе одговорност за сите искажани, како што рече, лаги во врска со неговото приведување.

„ Кај беше Мијалков, тоа вие треба да ми кажете. Сѐ си мислам во Белата палата беше. Зошто да не, слушам до ден-денес за него се чуваат простории, и за него и за Груевски. Дефинитивно, тоа што го направи власта го принуди да се пријави, одговори Заев на прашање од пратеникот Александар Николоски за бегството на Сашо Мијалков.

Пратениците дебатираа и за случајот Монструм. Пратеникот од Алтернатива Скендар Реџепи од говорницата посочи дека извршители на масакрот кај Смилковското езеро сѐ уште се на слобода. Тој го праша премиерот зошто не ги објавил сите прислушувани материјали за да се дознае вистината. Наспроти ова, Заев кажа дека сите материјали ги предал во обвинтиелството и тврдеше дека во овој случај немало никакво политичко влијание.

Опозцијата упати обвинувања до СДСМ дека попишувачите за претстојниот попис се избирале партиски. Премиерот Заев одговори дека партијата нема намера да се инволцира во пописот и дека не се водат задкулисни игри и дека секој има право да конкурира на огласите.

Ковакс:БиХ е виновна што не ја доби ветената количина вакцини од Фајзер

БиХ е виновна што не ја доби ветената количина вакцини од компанијата Фајзер бидејќи не ги исполнила посебните барања на американскиот производител, се вели во соопштението од иницијативата на Светската здравствена организација. Преку механизмот Ковакс БиХ требаше да добие 24 400 дози од вакцините на Фајзер до крајот на месецов. Но, како што е наведено во писмото до босанското министерство за цивилни работи, тоа нема да се случи ниту во март, затоа што не се исполнети условите за чување на вакцините, односно не обезбедила складишта со ниска температура, како и неисполнетите обврски од правен и административен карактер.

„По неколку разговори со Фајзер во последните три недели, со жалење ве известуваме дека испораката на овие дози, кои требаше да бидат доставени во првиот квартал од оваа година, ќе се одложи до исполнувањето на дополнителни барања на Фајзер за длабинска анализа “, се вели во писмото.

Од друга страна, Министерството за цивилни работи на БиХ инсистира на тоа дека ги исполниле сите свои обврски. Босна и Херцеговина очекуваше 1,23 милиони вакцини преку програмата Ковакс, што е доволно за околу 20 проценти од нејзиното население.

Претепан косовски истражувачки новинар

Познат косовски истражувачки новинар Висар Дуриќи бил претепан од тројца маскирани напаѓачи пред неговиот дом. Тој во изјава за косовскиот сервис на РСЕ изјави дека од нападот „заработил“ четири скршени заба, скршен нос и повреди во горниот дел од телото.

„Откако го паркирав автомобилот пред зградата во која живеам, прво бев нападнат од еден маж на кој му се придружија уште двајца други маскирани. Ме повлекоа на страна каде што нема надзор од камерата. Тоа значи дека добро го знаеле местото каде што сакале да го извршат нападот и при тоа да нема камери“ изјави Дуриќи.

Дуриќи додаде дека не ја знае причината за нападот. Косовската полиција соопшти дека отворила истрага за случајот.

Станува збор за новинар во порталот Инсајдер во кој честопати пишува за чувствителни теми како корупција, организиран криминал и верските групи во Косово.

Канцеларијата на ЕУ во Косово преку објава на Твитер посочи дека е „длабоко вознемирена“ од нападот врз Дуриќи и ги повика властите што е можно побрзо да го испитаат инцидентот.

Трета недела по ред полициски час во Албанија

Трета недела по ред во Албанија ќе има полициски час како дел од антиковид мерките кои беа преземени поради третиот бран од коронавирусот. Полицискиот час почнува секој ден од 20:00 часот и трае до 06:00 часот наутро. Ваква одлука е донесена на денешната повеќечасовна средба на Комитетот на експерти за справување со пандемијата, откако е направена детална анализа на епидемолошката состојба со Ковид-19 во земјата.

Претседателката на Комитетот на експерти, Мира Ракацоли вели дека иако „ситуацијата продолжува да биде деликатна, бројките покажуваат дека таа е стабилна“. Таа упати посебн апел до младата популација за почитување на анти-ковид мерките зашто „младинската заедница е сериозно погодена“ и оти „во одделенијата за интензивна нега хоспитализирани се многу млади лица“.

Претходно дректорката на Институтот за јавно здравје изјави дека 79 отсто од новозаразените во последните две недели се лица од 24 до 54-годишна возраст.

Навални преместен од озогласениот притвор во Москва

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални денеска е префрлен од озлогласениот притворски центар во Москва. Неговиот адвокат Вадим Козбаев не откри повеќе детали ниту каде е трансфериран Навални.

Претходно Судот во Москва ја потврди затворската казна на опозицискиот политичар Алексеј Навални во врска со неговата пресуда за проневера, но му ја намали казната за месец и половина, поради отслуженото време.

Навални претходно поднесе жалба на пресудата со која претходно овој месец беше осуден бидејќи ја прекршил условната казна дадена претходно.

Навални беше уапсен на 17 јануари откако се врати во Русија од Германија, каде што со месеци се опоравуваше од труење со нервен отров. Неговото апсење предизвика протести низ цела Русија, кои завршија со апсење на околу 11.000 луѓе.

Руската вакцина пристигна во Црна Гора

Пакет од 5 илјади дози на руската вакцина Спутник V пристигна денеска на аеродромот во Подгорица. Приемот на вакцините го изврши министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ. Тоа е првата испорака од 50 илјади дози кои црногорската Влада ги обезбеди преку билатерални преговори. Во владиното соошштение е наведено дека во наредните неколку дена треба да пристигнат и 30 илјади дози од кинеска вакцина Синофарм кои се донација.

Филипче:Ќе доцнат кинеските вакцини

Македонскиот министер за здравство Венко Филипче

Кинеските вакцини нема да пристигнат во најавениот рок до крајот на месецов. Министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање посочи дека набавката на 200 илјади вакцини од Кина ќе доцни и дека во моментов нема точна информација кога би пристигнале во земјава.

„Се работи за нешто што секојдневно произлегува од комуникацијата, но ние сме постојано во контакт и водиме интензивни разговори со претставниците на компаниите. Се надевам дека следните денови ќе имаме и конкретни датуми, но засега остануваме само со тие интензивни разговори со компаниите“ изјави Филипче.

Во меѓувреме во земјава се забележува пораст на новозаболените од коронавирусот. Во текот на вчерашниот ден беа евидентирани над 700 новозаболени. Министерот Филипче вели дека порастот главно се должи на британскиот сој. Тој додаде дека засега нема место за паника и дека има доволно слободни места во болниците, и дека не се исклучува можноста за воведување на нови заштитни мерки доколку дојде до влошување на епидемиолошката состојба.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG