Достапни линкови

Протести и полициска акција пред уривањето на албанскиот народен театар


Протести и полициска акција пред уривањето на албанскиот народен театар
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Албанските власти во неделата (17 мај) го започнаа уривањето на зградата на националниот театар, откако одвлекоа дваесетина актери и активисти кои го штитеа местото. Повеќе од две години актери, активисти и опозицијата ги оспоруваат плановите на социјалистичкиот премиер Еди Рама за изградба на нов театар, велејќи дека постојната зграда е дел од наследството на земјата и го обвинија за корупција. Големи полициски сили се појавија пред зори во неделата која ги отстрани членовите на Алијансата за заштита на театарот. Судбината на зградата, изградена во 1939 година и претворена во национален театар во 1945 година, го подели општеството, а многумина се лути што Рама избра да дејствува за време на рестрикциите за движење за коронавирусот.

Категории

XS
SM
MD
LG