Достапни линкови

Оздравени 45, еден починат и 15 нови случаи на КОВИД-19


Четириесет и пет оздравени пациенти се регистрирани денеска во Институтот за јавно здравје, од кои 19 се во Скопје, 25 се во Куманово и едно лице е во Прилеп. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска за прв пат од почетокот на епидемијата, во 24 часа, нема прием на нови пациенти, позитивни или сомнителни на Ковид-19.

На оваа клиника, како што соопшти Министерството за здравство починал еден пациент, 61 годишен од Струга, со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста, хоспитализиран од 24 април. Испишани се осум пациенти, а во моментов се хоспитализирани 39 пациенти, од нив 20 потешко болни и на кислородна поддршка и еден критично болен пациент на механичка вентилација.

Вкупната бројка на Ковид-19 дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.506, бројката на оздравени пациенти е 852 , на починати е 82, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 572.

Бројот на заразени лица по градови е следна:

Скопје 509 лица, Куманово 400, Дебар 51, Штип 34, Прилеп 157, Тетово 85, Струга 67, Велес 77, Битола 19, Охрид 15, Кавадарци 5 , Гостивар 17, Гевгелија 4, Струмица 2, Крива Паланка 5, Радовиш 4, Крушево 3, Кочани 31, Пробиштип 2, Кичево 2, Неготино 9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Пехчево 2, Делчево 1, Валандово 1 и Виница 2 лица.

XS
SM
MD
LG