Достапни линкови

Нови 37 случаи на Ковид 19, вкупно 1207 дијагностицирани


Клиника за инфективни болести во Скопје

Во изминатите 24 часа потврдени се 37 нови случаи на заразени со Ковид 19, со што вкупниот број на дијагностицирани со вирусот во земјата достигна 1207 луѓе.

Во изминатото деноноќие оздравеле 15 пациенти, соопштија денеска од Министерството за здравство. Од оздравените шест биле на болничко лекување, а девет се лекувале во домашни услови. Од Министерството соопштија дека починале двајца пациенти, еден во Инфективната клиника и еден во болницата „8 Септември“ и двајцата имале претходни болести.

Од новопотврдените случаи осум се во Скопје, девет во Куманово, во Прилеп - 5, Тетово 3, Велес 3, Охрид 8 и Кочани 1.

Во изминатото деноноќие направени се 314 теста, од нив најмногу -222, преку Институтот за јавно здравје.

XS
SM
MD
LG