Достапни линкови

Честит Велигден: Молитва во храмовите, свеќи на балконите

Православните христијани го прославуваат Воскресението Христово, Велигден.
Вратите на православните храмови беа ширум отворени и денеска, но поради мерките за заштита од коронавирусот, на денешните богослужби беа само свештениците и новинарските екипи, а во близина на верските објекти и по некоја полициска патрола.

Така беше и синоќа, кога на полноќ од храмовите беше испратен празничниот поздрав - Христос воскресна, Навистина воскресна, а, к како што повикаа и надлежните и МПЦ-ОА, верниците со запалени свеќи на полноќ излегоа на своите балконите и прозорците.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG