Достапни линкови

Еден починат и 107 нови случаи на Ковид-19


Клиника за инфективни болести во Скопје.

Пациент на 50 годишна возраст од Струшко инфициран од Ковид-19 почина на Клиниката за инфективни фебрилни болести, соопшти денеска Министерството за здравство. Пациентот бил хоспитализиран на 27 март и само еден ден подоцна му се влошила состојбата и бил поставен на механичка вентилација.

Во изминативе 24 часа во земјава се потврдени 107 нови случаи на новиот коронавирус, од кои во Скопје – 28, Куманово – 44, Прилеп – 11, Тетово – 5, Битола – 6, Дебар – 2, Штип -1, Струга – 1, Велес – 4, Кавадарци – 1, Гостивар – 2, Кочани и Кичево по еден, информираат од Министерството за здравство.

Во изминатото деононоќие направени се 660 теста, а на инфективната клиника примени се 11 нови пациенти, со што во моментов се хоспитализирани 62 пациенти, 18 се со потешка клиничка слика и на кислородна поддршка, додека 5 пациенти се на механичка вентилација.

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти во земјава во моментов изнесува 1.081 лице од направени вкупно 10.422 тестирања на Ковид – 19. Излечени се 98 лица, додека досега починати се 45 луѓе.

Од Клиниката за за инфективни фебрилни болести се испишани пет пацеиенти, а регистрирани се и 18 оздравени пациенти кои се лекувале во домашни услови и по два контролни теста се негативни на коронавирусот.

Според местото на живеење, досега се регистрирани случаи во Скопје – 367, Куманово – 306, Дебар – 51, Штип – 32, Прилеп – 100, Тетово – 48, Струга – 50, Велес – 40, Битола – 15, Охрид – 7, Кавадарци – 4, Гостивар – 12, Гевгелија – 4, Струмица – 2, Крива Паланка – 4, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 26, Пробиштип – 2, Кичево – 2, Неготино – 2.

XS
SM
MD
LG