Достапни линкови

Пауер: ОН треба да имаат клучна улога против ковид -19


Пауер: ОН треба да имаат клучна улога против ковид -19
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00
Директен линк

Поранешниот американски амбасадор во Обединетите нации Саманта Пауер смета дека Советот за безбедност на ООН треба да игра клучна улога, работејќи со националните влади, во ублажување на најлошите ефекти од кризата со коронавирусот, особено во помалку развиените земји. Во интервју за Радио Слободна Европа таа вели дека неуспехот на координиран глобален одговор би ја засилило катастрофата и сè додека вирусот беснее на кое било место во светот, никој од нас не е безбеден. Пауер беше амбасадор во ОН за време на администрацијата на американскиот претседател Барак Обама.

Категории

XS
SM
MD
LG