Достапни линкови

Мени разбирливо за сите


Мени разбирливо за сите
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Тим од петмина млади, наречен Мајнд Бендерс, создадоа дигитално инклузивно мени како мобилна апликација. Во апликацијата има мениа наменети за лица со оштетен слух, со оштетен вид, со дислексија, аутизам и интелектуална попреченост. Сега имаат бета верзија и 30 ресторани и кафулиња. Апликацијата ја создадоа на младинскиот предизвик „Generation Unlimited“, организиран од УНИЦЕФ, а имплементиран од страна на СмартАп - Лабораторија за социјални иновации и локално е поддржан од Сојузот на извидници на Македонија. Која е нивната порака?

Категории

XS
SM
MD
LG