Достапни линкови

Прекинати разговорите за ослободување на затвореници во Авганистан


договорот потпишан од САД и Талибанците во главниот град на Катар, Доха, на 29 февруари.

Талибанците ги прекинаа разговорите со авганистанската влада за размена на затвореници, што претставува главен чекор во мировните преговори кои се водат со посредство на Соединетите Американски Држави.

Портпарол на политичката канцеларија на Талибанците во Катар, Сухејл Шахин на официјалнит Твитер профил напиша дека техничкиот тим нема да учествува на бесплодните состаноци. Талибанците ја обвинија администрацијата на авганистанскиот претседателот Ашраф Гани дека со изнаоѓање изговори го одложува ослободувањето на затворениците.

Од друга страна пак и авганистанскиот Совет за национална безбедност во Кабул, ги повика Талибанците да не го саботираат процесот користејќи изговори.

Двете страни од минатата недела одржуваат разговори за го финализираат планот за ослободување на атворениците. Прекинувањето на разговорите може да доведе до ескалација на насилството, што пак може да го загрози планот за повлекување на американските трупи според договорот потпишан од САД и Талибанците во главниот град на Катар, Доха, на 29 февруари.

Договорот во Доха повикува авганистанската влада да ослободи 5.000 талибански борци како мерка за градење доверба пред официјалните мировни преговори со цел да се стави крај на 18-годишниот конфликт.

Талибанците пак ветија дека ќе ослободат околу 1.000 луѓе, дел од авганистанските владини трупи и цивилни работници кои ги држат во заробеништво.

XS
SM
MD
LG