Достапни линкови

Девет од 10 деца во светот дишат нечист воздух


Девет од 10 деца во светот дишат нечист воздух
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Комисија на меѓународни научници оцени дека ниту една земја во светот не успева да им даде на децата можности за здрав живот. Комисијата, поддржана од Светската здравствена организација и УНИЦЕФ наведува дека дури и на децата во богатите земји сега им се закануваат сериозни здравствени проблеми од климатските промени.

Категории

XS
SM
MD
LG