Достапни линкови

75 години по ослободувањето на Аушвиц се уште се идентификуваат жртвите


75 години по ослободувањето на Аушвиц се уште се идентификуваат жртвите
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Поминаа 75 години откако советските трупи го ослободија концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау во Полска, но работата на идентификацијата на повеќе од милион жртви сè уште трае. Историчарите макотрпно собираат информации, користејќи сè, од листите за транспорт, етикетите за куфери и до графитите на ѕидовите на кампот, за да се обидат да ги идентификуваат сите убиени од нацистите.

Погледни ги коментарите

XS
SM
MD
LG