Достапни линкови

Светот 2019 - година на спорови, избори и катастрофи


Светот 2019 - година на спорови, избори и катастрофи
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:19 0:00

Оваа издание на „Темата на неделата“ всушност е своевиден избор на настани и луѓе што ја одбележаа 2019-та година. Трвењата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и демократите во Конгресот, протестите на таканарчените „жолти елеци“ против реформските мерки на претседателот Емануел Макрон и разводот на Британија од Европската унија. Трамп има импичмент, Макрон се пожестоки протести, а Британија го трасира патот за излез од Унијата. Тука беа и изборите за Европскиот парламент, вонредните избори во Грција и Британија, локалните во Турција. Од она пак што веќе се нарекува нова нормалност потсетуваме на поплавите, катастрофите и земјотресите кои зафатија многу места во светот.

XS
SM
MD
LG