Достапни линкови

САД ја омекнуваат позицијата за израелските населби


САД ја омекнуваат позицијата за израелските населби
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Соединетите држави го поддржаа правото на Израел да гради еврејски населби на окупираниот Западен Брег напуштајќи ја својата четиридецениска позиција дека тие биле „во спротивност со меѓународното право“. Ова, како што оценуваат посматрачите, е најнов во низата потези на администрацијата на претседателот Доналд Трамп за ослабување на палестинските стрежеми кон државност.

XS
SM
MD
LG