Достапни линкови

Шпанија и по изборите во политички ќорсокак


Шпанија и по изборите во политички ќорсокак
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Сегашниот премиер на Шпанија Педро Санчез победи на вчерашните повторени избори, но со послаб резултат од оние во април годинава. Изборите му донесоа голем успех на екстремно десничарскиот Вокс кој се најде на третото место. Пред Вокс е конзервативната Народна партија. Ова покажува дека и натаму ќе продолжат политичките превирања.

XS
SM
MD
LG