Достапни линкови

САД го напуштаат Парискиот договор за климата


САД го напуштаат Парискиот договор за климата
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп официјално ги извести Обединетите нации дека ќе ги повлече САД од Парискиот договор. Ова, како што потврди американскиот државен секретар Мајк Помпео, е првиот официјален чекор во едногодишниот процес за излез од глобалниот пакт за борба против климатските промени.

Категории

XS
SM
MD
LG